Przewlekłe, uporczywe zespoły bólowe kręgosłupa – mgr Magdalena Wójcik


Ludzie dzielą się na tych którzy mieli ból kręgosłupa, mają obecnie i tych którzy będą go mieć.

Praktycznie dotyczy każdego.

Zatem pojawia się pytanie co jest z nami nie tak.

Próby odpowiedzi na to pytanie wskazywały na;

  • zapóźnienia w rozwoju ewolucyjnym – nasz kręgosłup nie wykształcił się w pełni i nie przystosował do pionowej pozycji ludzkiego ciała
  • warunki cywilizacyjne zmuszające ludzi do długotrwałego przebywania w jednej pozycji

Takie odpowiedzi są mało precyzyjne, zatem nie pozwalają szukać racjonalnych rozwiązań.

Na czym polega ten problem tu na ziemi pokazały dopiero loty w kosmos. Możliwość unoszenia się w powietrzu bez najmniejszego wysiłku wydawała się spełnieniem ludzkich marzeń.

Powrót na ziemię po dłuższym pobycie w nieważkości okazał się dla kosmonautów bardzo przykry.

Wszyscy, wybrani przed lotem, najzdrowsi z najzdrowszych, lądowali na noszach. Nikt nie mógł samodzielnie stać ani chodzić.

Tu na ziemi działa na nas ciągle siła przyciągania ziemskiego. Aby stać lub chodzić musimy tą siłę ciągle równoważyć.

Stąd pomysł konieczności wzmacniania mięśni. Jego prostym następstwem są siłownie, pakownie, sterydy, odżywki. Im więcej mięśni, im są bardziej silne tym lepiej. W tym pomyśle jest tylko część prawdy. Nie wystarczy sama siła, bowiem pionowa postawa ciała i ruch człowieka są umiejętnością.

Okres dzieciństwa jest czasem nauki równoważenia siły przyciągania w różnych ustawieniach ciała. Stąd wynika ciągła aktywność dzieci, różnorodne eksperymenty z własnym ruchem. „Sposobem, a nie siłą”, to powiedzenie i w tym przypadku jest aktualne.

U kosmonautów dochodzi do dużych zaników mało widocznych mięśni tuż przy kręgosłupie. Dalsze badania wykazały, że mięśnie te odgrywają kluczową rolę w prawidłowym ruchu. One powinny inicjować każdy ruch. Brak ich aktywności powoduje samo uszkadzanie własnych stawów i dysków kręgosłupa.

Teraz dopiero wiemy, czego uczymy się w sposób nieświadomy w okresie dzieciństwa.

Umiejętność aktywowania w pierwszej kolejność mięśni przykręgosłupowych jest warunkiem poprawności wszystkich ruchów ciała. Oddychania też.

Nie trzeba lecieć w kosmos zęby mieć problemy z ruchem. Problemy te wynikają z:

  • braku umiejętności wyniesionych z dzieciństwa ( telewizja, komputery, bajki, gry zabierajądzieciom czas nauki ruchu
  • każdą umiejętność nauczoną należy powtarzać, inaczej zapominamy
  • okres dorastania zmienia gwałtownie parametry ciała zaburzając dotychczasowe zależności, co wymaga dalszej nauki ruchu. Niestety, w tym czasie nastolatkowie są unieruchomieni przez wiele godzin w szkole.
  • urazy, choroby, stres zaburzają prawidłowy przebieg ruchu ( tak jak piloci po dłuższej przerwie w lataniu muszą wznawia nawyki, tak samo każdy z nas po okresie zakłóceń powinien uczyć się ruchu ponownie
  • wadliwa postawa ciała wrodzona, nabyta jak i wymuszona warunkami pracy

Podsumujmy; problem bólu odnosi się do umiejętności.

Jeśli chodzi o umiejętności, to tak jak w szkole, jedni uczą się lepiej inni gorzej. Niestety, tylko nieliczni nauczyli się dobrze i oni należą do wyjątków które nie znają bólu kręgosłupa.

Każda nauka wymaga czasu i uwagi. Przed chwilą zwracałam uwagę jak ograniczamy czas tej nauki. Teraz kolej na samą „ u w a g ę”.

W dzisiejszej dobie zdobycie uwagi klientów, wyborców, widzów, słuchaczy jest celem specjalistów wielu dziedzin. Godzinami przykuwają naszą uwagę wyzwania w pracy zawodowej.

O naszą uwagę zabiegają także mąż, żona, dzieci, wnuki.. Jak w takiej sytuacji przydzielić uwagę samemu sobie?

Najczęściej dopiero ból kieruje uwagę na nas samych. W rzeczywistości ból kieruje uwagę na siebie, a nie na nas. Skutkiem takiego podejścia jest poszukiwanie sposobu pozbycia się bólu, a nie zajęcie się sobą. Robimy tak jak dawni królowie, którzy ścinali głowę posłańcom złych wieści. Staramy się usunąć ból. Ból jest posłańcem który mówi prawdę, że istnieje jakiś problem. Problem zaburzonego ruchu.

Kiedy znajdziemy czas by przyjść do Centrum Rehabilitacji Zdrowie i usiądziemy na PUM wówczas możemy skierować uwagę na ruch między własnymi segmentami ciała.

PUM daje możliwość kierowania uwagi na ruch między segmentami własnego ciała. Celem leczenia rehabilitacyjnego nie może być tylko usuwanie bólu. Częste nawroty dolegliwości wynikają z tego, że leczenie kończy się na tym etapie. PUM pozwala doświadczyć, odczuć różnicę między dotychczasowym, a prawidłowym przebiegiem ruchu. Moim celem leczenia chorych z bólem kręgosłupa jest poprawny ruch. Zapraszam.