Masaże


Mięśnie lokalne, położone bardziej centralnie, stabilizują stawowe połączenia kręgosłupa. Mięśnie globalne, położone obwodowo, pracują niczym liny podtrzymujące maszt statku. Pierwsze odpowiadają za utrzymanie pionowej postawy ciała, stąd powszechna nazwa- antygrawitacyjne, drugie za pozostałe ruchy (Bergmark 1989). Siedzący tryb życia, urazy, choroby oraz stres zmniejszają aktywność mięśni lokalnych i wymuszają zastępczą nadaktywność mięśni globalnych.

Brak współpracy między tymi grupami mięśni można porównać do zakładu pracy, gdzie jedni nie pracują i muszą pomagać im inni. Nie dość, że ci inni nie są przygotowani do tej pracy, to równocześnie muszą także wykonywać swoje obowiązki. W takich warunkach gorsza jest efektywność i jakość, łatwiej o wypadki. Podobnie jest w organizmach większości z nas, gdzie mięśnie lokalne nie pracują, a ich czynność muszą wykonywać mięśnie globalne. Taki stan przekłada się na gorszą sprawność i dolegliwości bólowe oraz wiele różnych chorób.

Celem masażu jest rozluźnienie, odprężenie przepracowanych mięśni globalnych z jednej strony, z drugiej natomiast stworzenie warunków dla aktywacji mięśni lokalnych. I tak robimy.

Zobacz też:

ćwiczenia

zabiegi fizykalne